Seçiminizi Daraltın

Sadece

Aradığınız ürüne en hızlı şekilde ulaşabilmek için daraltma seçeneklerini kullanabilirisniz.

 

İngilizce'de Two Way Radio olarak anılan Telsiz iki yönlü iletişim anlamındadır. Gönderme ve alma özelliği sayesinde havadaki frekansları kullanarak iki telsiz arasında belirli mesafeler dahilinde görüşme imkanı sağlar. Seneler öncesinde çok daha uzun mesafeler görüşme sağlayan telsizler günümüz frekans kirliliğinden dolayı oldukça minimum düzeye düşmüş bulunmaktadır. Bunun en etken sebebi ise yüksek güçlerde çalışan Radyo / TV vericileri, Emniyet bünyesinde bulunan çok sayıda aktarıcılar ve özellikle adım başı bulunan GSM istasyonlarının etrafa yaymış olduğu ses dalgalarıdır.

El telsizleri Walky Talky olarakta bilinirler. Çeşitli hizmet sektrölerinde el telsizlerinin yetersiz kalması durumunda Araç Telsizleri ve Sabit Telsizler ile ve daha kaliteli antenler sayesinde performans artırımına gidilebilir.

Her ne kadar PMR adı altında geçen düşük kapasiteli telsizleri 446.00625 - 446.09375 MHZ frekanslarında izin gerektirmeden kullanılabilse de, profesyonel ismiyle anılan telsizler senelerden beri Türkiye'deki terörizm sorunlarından dolayı Frekans tahsisleri BTK (Bilgi Teknolojileri Kurumu) tarafından izin dahilinde yapılmaktadır.

Son senelerde BTK frekans tahsislerini durdurmuş ve GSM şebekeleri gibi özel firmaları yetkilendirmiş bulunmaktadır. Bu sebeple son kullanıcılar profesyonel telsiz kullanmak istemesi durumunda OKTH (Ortak Kullanımlı Telsiz Hizmetleri) firmalarına müracaat etmek zorundadır.
 

GÜL ÖZGÜL
25.08.2013

 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.